Mit ad a jó munka?
2018-10-09 Ha nem tudja mit keres, kérje mentoraink segítségét!
„A mindennapi munka messze több pénzkeresetnél. Olyan tudatos, célokat és eredményeket feltételező tevékenység, ami hatással van egész személyiségünkre, továbbá társas kapcsolatainkra. Az életünk jelentős részét munkával töltjük, s e tevékenységet átszövik a szociális kapcsolatok, amelyek jelentős szerepet játszhatnak személyiségünk építésében vagy rombolásában – mondja elöljáróban Nagy Réka klinikai szakpszichológus, akit a munka embert formáló erejéről kérdeztünk.
Nagyon sok kutatás támasztja alá, hogy egy munkahelyen nemcsak az fontos, hogy milyen fizikai, tárgyi körülmények között dolgozunk, hanem a szociális közeg állapota ugyancsak sokat nyom a latba. A személyiségünk formálódásán túl magára a munkára is erősen visszahat ennek minősége. És még ezer más komponens. Ezek sorában mindjárt az első és meghatározó elem, hogy milyen pályát választunk. Ha azt szeretnénk, hogy a munkánk felemeljen, kiteljesítsen bennünket, saját, tudatos döntésen, továbbá a foglalkozás iránti elkötelezettségen kell alapulnia az elhatározásnak.
Ez azonban csak az első feltétel, az érdeklődés és a hivatástudat mellett az is fontos, hogy a kiszemelt pálya szinkronban legyen a képességeinkkel. Ha kellő önismeret híján fölé lövünk a célnak, kudarcok sorozatára kárhoztatjuk magunkat, az akadályokkal nem leszünk képesek megbirkózni. De az is romboló hatású, ha a képességeink túlszárnyalják az elvárásokat, s a mindennapi munka monotóniája nem tartogat kihívásokat, nem ad módot a fejlődésre. Az ebből fakadó elszürkülést, elégedetlenséget és leértékelődést megsínyli az egyén és a kapcsolatrendszere is. Nemcsak önmagunkat, de a ránk váró kihívásokat is tanácsos alaposan megismerni. Megeshet, hogy valaki úgy dönt valamely magas presztízsű szakma, például az orvosi pálya mellett, hogy közben nem méri fel a várható terheket.
Rengeteget dolgozik, tanul a céljáért, de amikor bekerül egy kórház valóságába, ahol netán nem ideálisak a feltételek, s minduntalan ügyeletet kell adnia, összeomlik az addig dédelgetett, irreális kép. Mindez könnyen kiégéshez vezethet. A dolgozó ember joggal reméli, hogy munkáját megbecsülik. Ez nem csak arányos fizetést feltételez, a rendszeres visszajelzés szintén nagyon lényeges. Ha nem tapasztalja, hogy odafigyelnek a munkájára, elveszíti a motivációját. Mindez természetesen nem elvtelen dicséretet jelent, a megfelelő stílusban megfogalmazott kritikára ugyanúgy szükség van. A pozitív és negatív megerősítés együttesen tartja a kívánt mederben a munkavégzést. A visszajelzés egyszersmind abban is megerősíti a dolgozót, hogy amit csinál, az számít, van értelme.
Rendkívül fontos, hogy a munkának legyen kezdete és vége, ne borítsa be az ember egész életét – vesz fel újabb szálat Nagy Réka. – Hatalmas stresszt rak ránk, ha nem látjuk a munka lezárását, vagy ha túl nagy fizikai, netán lelki megterheléssel jár. Az, hogy manapság mobiltelefonon vagy e-mailben éjjel-nappal elérhetők vagyunk, munkavállalóként nem igazán kedvező. A megfelelő kikapcsolódás érdekében egy munkahely már azzal is sokat tesz a dolgozóiért, ha rugalmasan kezeli a szabadságok kiadását. Ettől ugyanis kevésbé érezzük magunkat korlátok közé szorítva. Mit ad a jó munka? Módot az önkifejezésre, a személyiségfejlődésre, az érzelmi stabilitásra – foglalja össze a szakember.
Ha élvezzük a munkát, eljuthatunk a sokat emlegetett flow-élményhez, ami az elme örömteli feloldódását jelenti egy cselekedetben. Ez a legtöbb, amit a foglalkozásunktól remélhetünk. Ebben az állapotban ugyanis elégedettek vagyunk, azt érezzük, hogy alkotunk, hogy magunkra találtunk. Ezt az érzést egyébként érdekes módon többen élik meg munka közben, mint szabadidőben…”
Ahhoz, hogy olyan munkát/munkahelyet találjunk, amely valóban nem csak a pénzkeresetről szól, hanem ahol jól is érezzük magunkat, ahol úgy érezzük, hogy megbecsülnek bennünket, hogy fontos a munkánk és a személyünk, ahhoz két dolog rendkívül fontos a munkát keresők részéről: önismeret és tudatosság. (Természetesen felelősen gondolkodó, támogató munkáltatói vezetésen túl…)
Ha ennek a kettőnek a birtokában vagyunk, kis szerencsével nem elérhetetlen cél a Flow élmény megtapasztalása. (időnként😊) Ha azonban az elhelyezkedésben vagy pályamódosításban önismeretünk és tudatosságunk megerősítésre, támogatásra szorul, de a változtatni akarás erős bennünk, érdemes szakember segítségét kérnünk.