Üzemcsarnok avatás a Zalaco Zrt-nél és a Terra-Net Kft-nél: 225 új munkahely
A Zalaco Sütőipari Zrt. 2015-ben már végrehajtott egy jelentős fejlesztést Zalaegerszegen, hiszen 1,3 milliárd forintos beruházással új üzemcsarnok épült az északi ipari parkban, 150 új munkahelyet teremtve ezáltal.
2018-ban újabb befektetésről döntött a menedzsment, amelynek keretében 4,6 milliárd forint értékű fejlesztésbe kezdett a vállalat, amit 836 millió forint állami támogatással segített a kormány. Mindez újabb 150 álláshelyet eredményez.
Az építkezés befejeződött, az új üzemet most ünnepélyesen is átadták. Beszédet mondott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, Balaicz Zoltán polgármester és Berta László, a Zalaco Sütőipari Zrt. elnök-vezérigazgatója.
A déli ipari parkban, az önkormányzat munkahelyteremtő és gazdaságösztönző programjának segítségével vásárolt 7 ezer négyzetméteres telket a Terra-Net Kft., amely 2200 négyzetméteres új üzemcsarnokot épített a területen, 75 dolgozó számára.
A sajtóbejáráson Balaicz Zoltán polgármester az elmúlt évek gazdaságfejlesztési beruházásait vette sorra, melynek keretében 4 ezer új munkahely jött létre, a munkanélküliség pedig 2,5 százalék alá csökkent.
Kassai László, a Terra-Net Kft. többségi tulajdonosa bemutatta a vállalkozást, amely elsősorban műanyagból gyárt forgácsolással precíziós alkatrészeket exportra. Tavaly érték el az egymilliárd forintos forgalmat, további piacbővülés előtt állnak, és újabb üzem-, illetve létszámbővítést terveznek.
Zalaegerszegen a 2014-ben meghirdetett gazdaságfejlesztési és munkahely-teremtési program hatására folyamatosan fejlődnek a cégek. A modern technológiák, a piac növekedése és a kiszámítható, stabil környezet bővítésre sarkallja a korábban letelepült vállalkozásokat is. Az elmúlt öt évben összesen több mint négyezer új munkahely jött létre.
A regisztrált álláskeresők száma a városban évről évre csökken. Mára ez az arány rekord alacsony szintre csökkent. A munkanélküliség aránya Zalaegerszegen:
- 2014. december: 4,7 %
- 2015. december: 3,3 %
- 2016. december: 3,0 %
- 2017. december: 2,7 %
- 2018. december: 2,5 %
- 2019. augusztus: 2,3 %
Zalaegerszeg folyamatos fejlődése érdekében, illetve a munkaerőhiány csökkentésére egy 18 pontból álló programcsomagot fogadott el a közgyűlés. A megoldások között szerepelt a munkáshotel létesítése (600 millió forintos beruházással elkészült), duális szakképző központ kialakítása ugyancsak 600 millió forintos projekt keretében (a beruházás elindult), szakemberlakás koncepció, lakásvásárláshoz nyújtott kamattámogatás, építési telkek kedvezményes biztosítása.
2015-ben az országban elsőként nyerte el a Tudományos és Technológiai Park minősítést a város északi ipari parkja, 2016-ban a város elnyerte a „Befektetőbarát Település” címet, 2018-ban pedig Zalaegerszeg vehette át „Az év ipari parkja” kitüntetést.
Már épül 170 milliárd forintos beruházással a Zalaegerszeget az M7-es autópályával összekötő, a sármelléki nemzetközi repülőteret is érintő M76-os kétszer kétsávos gyorsforgalmi út. Zajlik a Zalaegerszeget az osztrák határhoz vezető M8-as úttal összekötő kétszer kétsávos gyorsforgalmi út tervezése. Kormányhatározat született a zalaegerszegi logisztikai központ és konténerterminál létrehozásáról, továbbá 45 milliárd forintos ráfordítással épül az északi ipari parkban, 265 hektáros területen az elektromos és az önvezető autók kutatás-fejlesztésének és innovációjának Európában is egyedülálló bázisa, a járműipari tesztpálya. Ehhez kapcsolódva Magyarországon belül Zalaegerszeg lett az ötödik generációs mobilhálózat, az 5G tesztvárosa.